SÁRKÁNY KUPA SAKKVERSENY

S Á R K Á N Y  K U P A 2013. N Y Í R B Á T O R

Megyénk sakkozói igazán nem panaszkodhatnak a versenynaptárt illetően, hiszen egymást érik a versenyek, versenynapok. Az NB-s és a megyei csb-s játéknapok majdnem minden vasárnapot  lefoglalnak Caissa hívei számára, s akinek ezen felül is akad szabadideje és harci kedve, számtalan rapid és schnell versenyen tornáztathatja agytekervényeit.
Minden évben megrendezésre kerül a schnell és rapid bajnokság, a Megyei Egyéni Bajnokság a három játéknapos Megyei Kupa, a Bodor Lajos Emlékverseny, a Moravecz Ferenc Emlékverseny, Demecser is rendszeresen rendez kisebb-nagyobb versenyeket, nem lehet szó nélkül hagyni a Tokaj Kupát(ami a Dávid SC révén félig-meddig megyei verseny) és sok más versenyt a Nyírségi Torna mellett.
Nagy öröm mindenki számára, hogy a versenyt szervező egyesületek közé feliratkozott a Nyírbátori SE is, e klub lelke és motorja, a közismert és elismert versenybíró, Tóth János rögtön nemzetközi kitekintésű rapidversenyt szervezett idén május 11-én  I. Sárkány Kupa néven, melyet ügyesen beillesztett  Nyírbátor városának kulturális fesztiváljának rendezvényei közé.
A külföldöt a romániai(partiumi) Szilágysomlyó magyar és román nemzetiségű sakkozói  jelentették, akik  csupán a gyermekek között értek el mutatós helyezéseket( bár e csoport hőse a Kádár család lett,Kádár János mindkét unokája díjat,kupát vihetett haza), a „nagycsoportban” nem igazán jutottak szóhoz.
A verseny győztese-szinte már unalmas leírni- ezúttal is Lengyel László lett, aki nem sokkal e verseny előtt kasszírozta  teljesen megérdemelten, magabiztos játékkal a FETIVÍZ házibajnokság első díját. Az utolsó forduló előtt nem úgy tűnt, hogy ő nyeri a versenyt, mert Lakatos Krisztián fél pont előnnyel vezetett és esetleges pontegyenlőség esetén is ő nyert volna, Lacika azonban nem esett kétségbe, bemutatta, mit kell ilyenkor a tapasztalt erős sakkozónak tennie: halálos nyugalommal sakkozva nyert az utolsó fordulóban, Krisztián azonban kikapott Karsaitól, s így a Tiszavasvári legjobb pontszerzőjének megnyílt az útja az újabb versenygyőzelemhez.
Laci újabb sikeréhez nehéz hozzászólni, oly sokszor bizonyított már, hogy nehéz újabb célt kitűznie maga elé, legfeljebb a másfél éve befejezetlen  Kovalcsik-Lengyel  párosmérkőzés befejezését kívánhatja, eleddig azonban Zoli munkahelyi elfoglaltsága miatt ez nem sikerült.

Az ezüst a megyénkből elszármazó Karsai Istvánnak jutott, aki Lacihoz hasonlóan veretlen maradt, csupán a buchholtz értéke volt kevesebb. A 3-5. helyen Gunyecz Zoltán, Lakatos Krisztián és Molnár János végeztek, az utolsó díjas helyet Mizik Zsolt még a bajnoktól az utolsó fordulóban elszenvedett  veresége ellenére is elérte.
Vele azonos pontszámmal végzett  a legjobb senior, a már oly sok sikert elért Szulics Imre és a legjobb ifi, a még sok siker előtt álló Ugyan Dániel, akik az abszolút sorrendben a  7-8. helyen  zárták a tornát.
A legjobb külföldinek egyúttal a legjobb értékszám nélküli különdíjat elérő Antal Emil bizonyult, a legjobb helyi sakkozó természetesen Baracsi Sándor lett.

A verseny igazán méltó helyen, a Kulturális Központ épületében zajlott le, a szervezők ingyenes büfével biztosították a sakkozók kényelmét. A versenyt a szervező-rendező-mindenes Tóth János országos versenybíró vezette le a tőle megszokott gördülékeny stílusban, demonstrálva,a legjobb versenybíró az, akit észre sem lehet venni, csak a verseny végén,az eredményhirdetéskor.

A verseny tanulsága: csupán a rendező egyesület akaratán,agilitásán múlik egy nagyszerű verseny  lebonyolítása, az pedig a jövő feladata, hogy  a nyírbátoriak jövőre megpróbálják e versenyt ismét magas színvonalon megrendezni. Én bízok abban, hogy sikerülni fog.